Abyste i ve tmě našli cestu

Bezpečnostní značení

O co jde

Únikovou cestu z objektu je potřeba najít i při případném výpadku osvětlení. To nejen dává smysl, ale také je požadováno právními předpisy. Řádně rozmístěné bezpečnostní (a zejména únikové) značení Vám může zachránit život.

Bezpečnostní značka Everglow za světla a za tmy
Bezpečnostní značka Everglow za světla a za tmy

Proč byste to měli dělat

Vyznačené únikové cesty mohou zachránit život při evakuaci osob z objektu. Zelené tabulky se „šipkami a panáčky“ jsou nutností při kolaudaci většiny objektů a musí být nejen v dostatečném množství, ale také musí být vidět i při výpadku osvětlení.

Dodávané fotoluminiscenční bezpečnostní značení Everglow plně vyhovuje nařízení vlády a nabízí tak rychlé a levné řešení jeho požadavků (až desetinásobně převyšuje hodnoty požadované normou DIN 67510).

Základní výhody značení Everglow

  • trvanlivé a estetické provedení
  • nosným materiálem je mechanicky i tepelně odolná hliníková tabulka nebo samolepicí fólie (krátkodobě až 180 stupňů Celsia bez viditelných změn)
  • vysoký počáteční jas a rozpoznatelnost značek až 35 hodin (základní typ značek) i více od výpadku osvětlení
  • možnost nabíjení denním světlem a téměř všemi typy světelných zdrojů
  • rychlá, snadná a levná montáž
  • prakticky neomezená životnost

Vlastnosti fotoluminiscenčního značení Everglow

Materiál

Materiálem, který je běžně používán pro výrobu bezpečnostních tabulek, je ZnS, tedy sirník zinečnatý. Jeho hlavní nevýhodou je nízká svítivost a nemožnost nabíjení halogenovým světlem. Dodávané značky jsou vyráběny z SrAl (hlinitan stroncnatý). Je odolnější a má vyšší svítivost. Tabulky se vyrábějí sítotiskem a jsou následně zapékány v peci.

Pevný podklad tabulek (hliníková destička o tloušťce kolem 0,65 až 2mm) umožňuje nanést větší vrstvu pigmentu, čímž lze dosáhnout svítivosti až 600 mcd/m2 po deseti minutách. To je základní výhodou hliníkových tabulek proti tabulkám fóliovým, kde musí být vrstva menší, aby pigment nepopraskal. Technologie Everglow ovšem dosáhla té úrovně, že lze nanést i na odolnou samolepicí fólii tolik fotoluminiscenčního materiálu, že dosahuje svítivosti 150 mcd/m2, což je několikanásobně více než běžné plastové tabulky, navíc za srovnatelnou cenu a s velmi snadnou montáží.

Odolnost

Hliníkové tabulky i fólie Everglow odolávají sálavému teplu kolem 180 stupňů Celsia, což je dostatečná odolnost i při případném požáru v objektu. Naproti tomu běžné tabulky vydrží teplotu přibližně méně než poloviční a je tak nutné se zamyslet nad tím, zda vyhovují nařízení vlády 11/2002, které předepisuje jako jednu z nutných vlastností odolný materiál.

Použití

Nejčastěji používané jsou tabulky na hliníkovém podkladu nebo samolepicí fólii se svítivostí 150 mcd/m2 po deseti minutách, resp. v případě podlahového značení hliníkové samolepicí značky se svítivostí 160 nebo 310 mcd/m2 po deseti minutách.

Tabulky lze používat buď samostatně (montáž přímo na stěnu montážním lepidlem nebo šrouby) nebo je lze umístit na praporek či A-profil, který zajistí viditelnost tabulky i z jiného úhlu. A-profily a praporky jsou vhodné například pro umístění do chodeb, kde se nejčastěji používají k označení hasicích zařízení.

Nejčastější dotazy

Co si mám představit pod jednotkou kandela?

Svítivost se měří v jednotkách, které se nazývají kandely (cd). Tato jednotka je vždy vztažena k ploše (metr čtvereční) a u zdrojů, jejichž intenzita se s časem snižuje, i k době, po které se měření provádí (v případě bezpečnostního značení 10 minut).

Jak si lze představit kandelu? Kandela je fyzikálně definována velmi složitým vztahem mezi plochou, úhlem a přenesenou energií. Pro "nefyzika" přijměme latinský výraz candela=svíčka a smiřme se s přibližným výkladem, že jedna kandela odpovídá přibližně světlu běžné voskové svíčky.

Jaký je rozdíl mezi svítivostí a dosvitem?

Svítivost ukazuje, jak jasně tabulka svítí, nebo jednoduše jak dobře bude vidět ve tmě. Čím vyšší svítivost, tím vyšší viditelnost. Svítivost se vždy udává v milikandelách po deseti minutách (to proto, že není důležité, jak moc svítí tabulka přesně ve chvíli výpadku světla, ale jak svítí po dobu, kdy opouštíte objekt). Dosvit naopak jinými slovy znaměná dobu, po kterou tabulka vydává světlo, i když je samozřejmé, že intenzita tohoto světla s časem klesá. Tabulky, které po pár minutách nejsou vidět, jsou zbytečné a jejich použití se míjí účinkem. Bohužel takových tabulek je na českém trhu většina.